Karaca Makina'ya Hoşgeldiniz

Ramazan Ayında Pide

Ramazanı- Şerif Ayında pide almak o sıcacık fırında kuyruğa girip sabırsızlıkla sıranın sana gelmesini beklemek ayrı bir duygudur.Peki o güzel pidenin hazırlanışını bize gelene kadar hangi adımlardan geçtiğini biliyor muyuz?

İşte size bugün pidenin hangi makinelerle yapıldığını ve hangi adımlardan geçtiğini kısaca bahsedeceğiz.Öncelikle pide yumurtalı ve yumurtasız olmak üzere en çok tercih edilen iki çeşidi vardır.Damak tadına göre insanlar bunlardan birini tercih eder. Pidemiz Hamur Kazanı na dökülen güzel unumuzla berebar başlamış olur. Yaklaşık olarak 45 dakikalık bir yoğurmanın ardından Hamur Kesme Tartma makinemize dökülerek belli bir gramajda çıkmasını sağlarız. Bu makine gerçekten çok önemli yanlış bir gramaj kesiminde veya elle kesmek istediğimizde fazla veya eksik alınan hamurlar maliyet olarak fırıncılara yansımaktadır. Bu yüzden makine kullanımı çok önemlidir neyse konumuza geri dönelim. Kesme işlemi bittikten sonra hamurumuzu yuvarlamak için Hamur Çevirme makinesine göndeririz tabi bunlarında çıkaracağınız ürüne göre boyutları değişiyor ama o konulara burda girmicem. Hamurlarımız istediğimiz şekle geldikten sonra artık dinlendirme vakti bunun için Hamur Ara Dinlendirme makinemize gönderiyoruz bunlarında genellikle 2 türü tercih edilir biri I tipi diğeri L tipidir. 7 - 8 dakikalık dinlenmenin ardından artık fırına girmeye hazırlanmışlardır.

Pide ustamızın maharetli ellerinde pidemizin son şeklini aldıktan sonra sıcacık fırına veriyoruz ve sonrasında afiyetle yemek için kuyruğa giriyoruz.