Karaca Makina'ya Hoşgeldiniz

FIRIN SEKTÖRÜNDEKİ YENİLİKLER

Ana temel besin kaynağımız olan ekmek yapılırken oldukça zahmetli yollardan geçerek sofralarımızda yerini alır. Buğday halinden un olana kadar yaşadığı serüvenin yanı sıra un halinden ekmek olana kadar yaşadığı serüven oldukça fazladır. Fırın sektöründe her firmanın kendi çapında yaptığı yenilikler ve kolaylıklar fırıncıların zamandan tasarrufunda bir hayli etkili olmaktadır. Her işlem ayrı bir emek istediği için uzun zamanları alan mesai saatlerini içerir. Firmaların her noktada yaptığı buluşlardan biri olan un eleme işlemi kişilerin saatlerini alan yorucu bir uğraştır.

 Bir fırının günde çıkaracağı ekmek eleme yöntemine bağlı olur. Eleme işlemi yapılmadan hamur bölümüne geçmek oldukça sıkıntılıdır. Öğütme sırasında yaşanılan herhangi bir aksaklık eleme işlemi yapılmazsa ekmeğe kadar uzanır. Bu da fırıncıları bir hayli zora sokacaktır. Firmaların birçoğu un eleme işlemlerini daha kolay ve pratik olması açısından ürettiği makinalarla bu sektörde üretim açısından hız kazandırmıştır. Oldukça büyük un kapasitesine sahip bu makinalar sadece tek bir tık ile size zamandan tasarrufun en açık örneğini yaşatır.

Makinalar kapasite açısından farklılık göstermektedir.50 kg kapasiteden 300 kg kapasiteye kadar üretilen bu makinalar un içerisinde yer alan yabancı tüm malzemeleri ayrıştırıp temiz un halinde çuvala aktarımını sağlar. Un eleme işlem süresi oldukça kısa bir süreyi kapsar. Örneğin 50 kg unu 1,5 dakikada tamamladığı düşünülürse 300 kg unu da 7 ila 8 dakikada tamamlayacaktır. Oldukça önemli bir yere sahip olan makinalar sağlık açısından da kaliteli malzemelerden üretilmiştir.